How Can We Help?

ویزا چیست؟

اصولا هر کشوری به طور معمول دارای انواع مختلفی از ویزا (visa) هستند که با نام های متفاوتی شناخته می شوند. در این بخش از راهنمای گردشگری سایت چکاوک آسمان آبی سعی داریم رایج ترین انواع ویزا با توجه به هدف سفر به کشور مقصد برایتان معرفی کنیم.

ویزا یا روادید مجوزی است که معمولا در یکی از صفحات ویزا از کتاب پاسپورت یا گذرنامه شما درج می شود تا نشان دهد فرد گیرنده این ویزا جهت ورود به کشور مورد نظر مشکل ورود ندارد.

البته ویزا مدت زمان اقامت مسافر، تاریخ ورود و قلمرو سفر او را نیز مشخص میکند. همچنین ویزا تعداد دفعات ورود به کشوری خاص و اینکه آیا مسافر اجازه کار یا تحصیل (ویزای تحصیلی یا ویزای کاری) در آن کشور را دارد نیز مشخص می کند.

اساسا ویزا در قالب یک برچسب یا لیبل بر روی یکی از صفحات پاسپورت درخواست دهنده و یا یک سند چاپی که به آن ویزای الکترونیکی نیز گفته می شود ارائه میشود.

انواع ویزا

 • ویزای توریستی یا روادید گردشگری
 • ویزای کاری یا روادید تجاری و بازرگانی
 • ویزای تحصیلی یا روادید دانشجویی
 • ویزای شنگن
 • ویزای دیدار از بستگان
 • ویزای پیوستن به خانواده
 • ویزای استارتاپی (کارآفرینی)
 • ویزای ورزشی و هنری
 • ویزای زیارت

لازم است بدانید که اکثر ویزاها دارای یک تاریخ شروع، یک تاریخ اتمام و یک مدت معین شده جهت اقامت هستند که مسافران باید در نظر داشته باشند که تاریخ سفرشان حتماً بین بازۀ شروع و اتمام ویزا باشد و مدت اقامتشان هم از زمان تعیین شده بیشتر نباشد.

هرکدام ار این ویزاهای معرفی شده ممکن است به صورت Single Entry (یکبار ورود)، Double Entry (دوبار ورود) و یا Multiple Entry (چندبار ورود) برای درخواست دهنده صادر شوند.

ویزای یکبار ورود:

به این معناست که متقاضی در بازۀ مشخص شده تنها یکبار اجازۀ ورود به آن کشور و یا حوزه (حوزۀ شیگن، حوزۀ United Kingdom و یا… ) را دارد.

ویزای دوبار ورود:

به این معناست که متقاضی در بازۀ مشخص شده حداکثر دوبار اجازۀ ورود به آن کشور و یا حوزه (حوزۀ شیگن، حوزۀ United Kingdom و یا… ) را دارد.

ویزای چندبار ورود:

به این معناست که متقاضی در بازۀ مشخص شده به دفعات اجازۀ ورود به آن کشور و یا حوزه (حوزۀ شیگن، حوزۀ United Kingdom و یا… ) را دارد.

انواع روادید بر اساس روابط بین کشورها

 • حرکت آزاد
 • لغو روادید (بدون ویزا)
 • روادید در بدو ورود
 • روادید از مبدا
 • سفر ممنوع

حرکت آزاد

در این حالت هر شهروند کشور مبدأ می‌تواند در کشور مقصد اقامت، کار و تحصیل کند و تفاوتی بین شهروندان دو کشور نیست. برای نمونه می‌توان به کشورهای عربی خلیج فارس اشاره کرد. شهروندان هریک از کشورهای امارات متحده عربی، بحرین، عربستان سعودی، کویت و عمان می‌توانند در هریک از دیگر کشورهای کار، تجارت یا سفر کنند. نمونه تکامل یافته‌تر این نوع آزادی حرکت را در بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌توان دید.

لغو روادید

دراین حالت، شهروندان، اغلب برای سفر کوتاه مدت یا دیدار نیازی به ویزا ندارند. اما برای کار و تحصیل باید درخواست ویزا کنند. صدور ویزای کار در این حالت معمولاً فرآیند ساده‌ای است و چون شهروندان حق رفت و آمد دارند تنها به دلایلی همچون مالیات، ویزای کار لازم است. نمونه این نوع روادید، لغو نیاز به دریاف ویزا برای شهروندان امارات متحده عربی در تابستان ۱۳۹۴ از سوی کشورهای عضو توافق‌نامه شنگن است. بدین ترتیب شهروندان امارات متحد عربی بدون نیاز به ویزا می‌توانند به همه کشورهای اروپایی سفر کنند.

روادید در مقصد

این نوع روادید بیشتر برای ویزای کوتاه مدت است و هنگام ورود مسافر به مقصد برایش ویزا صادر می‌شود. تفاوت آن با لغو روادید در این است که کشور مقصد همچنان حق ویزا ندادن را برای خود محفوظ نگه می‌دارد. همچنین بیشتر اوقات باید برای ویزا پول پرداخت. سفر شهروندان ایرانی به مالزی تابع چنین شرایطی است.

روادید از مبدأ

در این حالت هرکس که قصد سفر به کشور دیگری دارد باید از قبل با مراجعه به نمایندگی دیپلماتیک کشور مقصد، درخواست روادید بدهد که فرآیندی وقت‌گیر و با احتمال زیاد دریافت نکردن ویزا همراه است. در این روش، گاهی مسافر باید مدارکی از وضعیت شغلی، تمکن مالی و برای ویزای تحصیلی مدارک دانشگاهی خود ارائه کند.در بیشتر موارد این مدارک باید ترجمه شده باشند که خود، هزینه بر است.

سفر ممنوع

در این حالت کشور مبدأ یا مقصد سفر اتباع همدیگر را ممنوع می‌کنند. این اقدام اغلب به دلایل سیاسی و امنیتی رخ می‌دهد. مثلاً شهروندان ایران حق سفر به اسرائیل را ندارند. این مورد نباید با توصیه‌های امنیتی اشتباه گرفته نشود. به عنوان نمونه، در سال ۲۰۱۵، وزارت امور خارجه بریتانیا به شهروندان خود توصیه می‌کرد از سفر غیرضروری به ایران خودداری کنند اما سفر از طرف هیچ‌کدام از کشورهای ایران و بریتانیا ممنوع نشده بود.

بالا