How Can We Help?

ویزای شینگن چیست؟

منطقه شنگن به 26 کشور اروپایی گفته می شود که قانون کنترل گذرنامه در بدو ورود را برای شهروندان این منطقه حذف کرده اند. اما برای ورود به برخی کشورها نیاز به داشتن ویزای شینگن دارید.

در ادامی می خواهیم درباره منطقه شنگن و نحوه گرفتن ویزای شینگن و هر آنچه که مربوط به آن است را دقیقتر بررسی کنیم.

حوزه شنگن شامل ۲۲ کشور عضو اتحادیه اروپا و چهار کشور غیر عضو ایسلند، لیختن‌اشتاین، نروژ و سوئیس می‌شود. بلغارستان، کرواسی، قبرس و رومانی هنوز عضوی از شنگن نیستند اما قوانین ویزای آنها بر اساس قوانین ویزای شنگن بنا شده‌است. با در نظر گرفتن اهداف سفر، ویزای عادی شینگن به چهار نوع C, B، A و D تقسیم می‌شود.

کشورهای که شامل ویزای شینگن یا شنگن هستند ویزای شینگن چیست و راهنمای گرفتن ویزا

همان‌طور که در تصویر نشان داده شده است، اکنون ۲۶ کشور عضو شینگن هستند. از این میان ۳ کشور سوئیس، نروژ و ایسلند علی‌رغم آن‌که عضو اتحادیه اروپا نیستند، عضو شینگن هستند. همچنین ایرلند و بریتانیا از اعضای اتحادیه اروپا هستند که عضو شینگن نیستند؛ البته لازم به اشاره است که اخیرا بریتانیا از اتحادیه اروپا نیز خارج شد. کشورهای دیگر نیز از جمله رومانی، بلغارستان و قبرس نیز از جمله کشورهای در حال الحاق به این پیمان هستند.

با توجه به هدف شما از سفر به این کشورها، یکی از انواع ویزای شنگن A ،B یا C به شما تعلق می گیرد.

ساکنین و اتباع کشورهای قاره آمریکا، (غیر از چند کشور معدود مثل کلمبیا، پرو، بولیوی و…) و ساکنین و اتباع قاره استرالیا و کشورهای ژاپن، کره جنوبی و مالزی نیازی به اخذ این ویزا ندارند و می توانند به مدت حداکثر 90 روز به این کشورها وارد و یا خارج شوند.

با راه اندازی سیستم وی آی اس در یازدهم مهر ماه 1391 قوانین گرفتن ویزا و ورود به شینگن یکپارچه تر شد. VIS سامانه اطلاعات ویزای کشورهای عضو شینگن است؛ اطلاعات جامع ویزاها در این سیستم ثبت می شود و در مرزهای ورودی شینگن در اختیار مقامات مرزی قرار می گیرد.

انواع ویزای شینگن

ویزای شینگن به 3 نوع تقسیم می شود که در ادامه به توضیح هر یک از آن ها و زیردسته هایشان می پردازیم.

ویزای اتحادیه شینگن (USV)

با داشتن «ویزای اتحادیه ی شینگن» (Uniform Schengen Visas) مجوز ورود و سفر به کشورهای عضو این پیمان را، برای حداکثر 90 روز در هر 6 ماه، اخذ می کنید.

این ویزا در اصل همان ویزای توریستی برای گردشگران محسوب می شود. از طرفی این نوع از ویزا به چند دسته ی دیگر تقسیم می‌شود. این ویزا شامل موارد زیر است:

  • ویزای شینگن نوع A: این ویزا نوعی ویزای ترانزیت فرودگاهی است که دریافت آن به شما اجازه می دهد تا در یکی از فرودگاه های محدوده شینگن پرواز خود را تعویض و به کشوری خارج از محدوده شینگن سفر کنید. به همراه داشتن این ویزا تنها برای استفاده از فرودگاه های محدوده شینگن معتبر است.

  • ویزای شینگن نوع B: این ویزا نیز نوعی ویزای ترانزیتی است که به همراه داشتن آن به شما اجازه می دهد تا برای مدت زمان حداکثر 5 روز از خاک کشوری در ناحیه شینگن عبور کنید.

  • ویزای شینگن نوع C: ویزای نوع C در واقع روادید کوتاه مدت است و برای مدت زمانی که موقع دریافت آن مشخص می شود شما حق دارید در کشورهای عضو اتحادیه شینگن اقامت داشته باشید. دریافت‌کنندگان ویزای C بسته به هدف و شرایط سفر خود یکی از 3 نوع ویزا را دریافت می کنند:

    • ویزای یک بار ورود (Single-entry): این ویزا فقط برای یک بار ورود به یکی از کشورهای عضو پیمان شینگن اعتبار دارد و به‌ محض ترک کشوری که به آن وارد شدید اعتبار ویزای شما فارغ از اینکه مدت زمان آن به پایان رسیده یا نه، منقضی می شود.
    • ویزای دو بار ورود: این ویزا نیز شرایطی مشابه با ویزای یک بار ورود دارد با این تفاوت که شما دو بار اجازه دارید تا به کشوری در ناحیه شینگن وارد شوید. به خاطر داشته باشید استفاده از این فرصت (دو بار ورود) در محدوده زمانی مشخصی قابل استفاده است.
    • ویزای چند بار ورود (Multiple-entry): تنها محدودیت این ویزا محدودیت زمانی آن است که اعتبار آن 90 روز به ازای هر 6 ماه از سال است. زمان این 90 روز به محض ورود شما به هریک از کشورهای ناحیه شینگن محاسبه می شود.

ویزای شینگن اعتباری منطقه محدوده (LTV)

این نوع از ویزای شنگن، «ویزای اعتباری منطقه‌ محدوده» (Limited Territorial Validity Visas) نام دارد. این ویزا به شما اجازه می دهد که تنها به محدوده های مشخصی که در زمان اخذ ویزا اعلام می شود، سفر کرده و در آنجا اقامت داشته باشید.

این ویزا به غیر از مناطق مشخص‌شده، در هیچ منطقه‌ دیگری اعتبار ندارد و دارنده‌ آن مجوز سفر به هیچ یک از دیگر مناطق را ندارد. این ویزا بیشتر تحت شرایط خاص، مانند ویزا برای پناهندگان، اعطا می شود.

 

ویزای شینگن ملی (NV)

از «ویزای شینگن ملی» (National Visas) به عنوان «ویزای نوع D» یاد می شود. این ویزا برای افرادی که برای تحصیل، کار یا کسانی که برای مدت زمان مشخصی و با هدف معینی، قصد اقامت در کشورهای ناحیه ی شینگن را دارند، صادر می شود.

این نوع از ویزا نیز بسته به شرایط و هدف آن می تواند یک بار ورود یا چندبار ورود باشد و دارنده‌ی آن باید پس از اتمام اعتبار ویزا و پایان دوره‌ تعیین شده، به کشور خود بازگردد.

با در اختیار داشتن ویزای چند بار ورود نوع D، بدون نیاز به اخذ روادید دیگری می توان به‌ تمامی کشورهای ناحیه‌ شینگن بدون محدودیت سفر کرد. با این توضیحات، داوطلبان این ویزا باید یکی از شرایط زیر را داشته باشند:

دانشجویان بین المللی که برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی برای مدتی مشخص و نه بیشتر از یک سال، به کشورهای شینگن سفر می کنند.
دانشجویان بین المللی که قصد شروع تحصیل در یکی از دوره‌های تحصیلی کشورهای عضو پیمان شینگن را دارند. به این گروه نیز ویزای یک‌ساله اعطا می شود که برای اقامت بیشتر قابل تمدید است.
کار کردن یا پژوهش علمی و آموزشی در مراکز تحقیقاتی یا موسسات معتبر کشورهای اتحادیه‌ شینگن. این ویزا با توجه به بررسی سوابق فرد و اعضای خانواده‌اش صادر می شود.
متخصصانی که با هدف به اشتراک گذاشتن تخصص و مهارت خود به کشورهای عضو این پیمان سفر می کنند؛ برای مثال هنرمندان و ورزشکاران در این گروه قرار می گیرند.
موارد اضطراری که فرد به دلیل وضعیت پزشکی برای مدت مشخصی قادر به ترک ناحیه‌ شینگن نباشد.

بالا