How Can We Help?

گواهی تمکن مالی چیست؟

گواهی تمکن مالی برای سفر به بعضی از کشورها و اخذ پذیرش برخی از دانشگاه‌ها ارائه می شود که تاییدیه بانکی مبنی بر اینکه فرد از شرایط مالی مناسب و قابل قبولی برای دریافت روادید آن کشور برخوردار است را نشان می دهد و ارائه آن ضروری می‌باشد.

گواهی تمکن مالی که به انگلیسی به آن Certificate of Financial Ability گفته می شود معمولا در تمامی شعب بانکها صادر می‌شود که سندی معتبر و رسمی است که موجودی انواع حساب‌های فرد و نرخ برابری آن با ارز مورد نظر که اغلب دلار یا یورو می باشد در آن درج می‌شود. این گواهی بنا به درخواست به دو یا چند زبان نیز ترجمه و ارائه می‌شود.

در نهایت این گواهی نشان می‎دهد که شما چقدر پول در حسابتان دارید و در یک دوره 6 ماهه چقدر پول وارد حسابتان شده و یا از آن خارج شده است. درواقع گردش حساب فرد متقاضی را نشان می دهد.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت گواهی تمکن مالی چیست؟

  1. ارائه اصل کارت ملی فرد متقاضی
  2. ارائه اصل و کپی پاسپورت فرد متقاضی
  3. به همراه داشتن اصل وکالت‌نامه نماینده قانونی فرد متقاضی درصورت وکالت به غیر
  4. ارائه فرم تکمیل شده درخواست صدور گواهی تمکن مالی

چه مواردی باید در این گواهی مشخص شده باشد؟

  • گواهی درسربرگ مخصوص بانکی صادر شده باشد.
  • حتما گواهی بانک به نام شخص اقدام کننده باشد. اگر فرد متقاضی متاهل باشد، می‌توان گواهی را به نام همسرشان صادر نمود. ولی برای اطمینان، بهتر است که به نام اقدام کننده اصلی باشد.
  • اطلاعات تماس بانک مانند آدرس پستی، شماره تماس و آدرس ایمیل در گواهی ذکر شده باشد.
  • شماره حساب فرد متقاضی در آن درج شده باشد.
  • تاریخ افتتاح حساب که باید حداقل ۶ ماه از آن گذشته باشد.
  • موجودی روز حساب، روزی که گواهی را دریافت می‌ نمایید. البته در گواهی که از بانک می‎گیرید می‎توانید درخواست کنید که میانگین موجودی شما در ۶ ماه گذشته را هم علاوه بر موجودی روز قید کنند.

نکات مهمی که برای اثبات تمکن مالی باید به آنها توجه داشته باشیم چیست؟

سعی کنید تمام پول را در مدت ۶ ماه قبل از گرفتن گواهی تمکن مالی در حساب مورد نظر نگه دارید و حتی بعد از گرفتن گواهی بانک نیز تا روشن شدن وضعیت ویزا به آن پول دست نزنید.

نیازی نیست مقدار پول موجود در حسابتان، مقدار خیلی بیشتری از آنچه که در جدول تعیین شده است، باشد. ولی بهتر است موجودی حسابتان حداقل ۵ درصد بیشتر از مقدار تعیین شده باشد.

در پروفایلتان، مبلغ بالاتری را ادعا نکنید و همین اعداد اعلام شده یا کمی کمتر وارد کنید.

اگر قبل از PPR از شما مجددا گواهی تمکن مالی بخواهند، در این صورت اگر پول را از حساب خارج کرده‌ باشید، کافی است دوباره همان مقدار پول (مقدار آن کمتر نباشد) را در حساب گذاشته و گواهی جدید بگیرید، اما گواهی باید با موجودی روز گرفته شود.

بالا