How Can We Help?

واچر هتل چیست؟

واچر چیست؟ واچر که در انگلیسی به آن Voucher نیز می گویند عبارت است از یک کوپن یا سند هزینه‌های است که در ازای پرداخت مبلغی برای هر معامله ای که ارزش پولی دارد صادر می‌شود.

واچر ممکن است تنها به خاطر دلایل ویژه ای یا با توجه به شرایط خاص یک کالا صادر شود. مثلاً در معاملات مربوط به مسکن، سفر و مواد غذایی. در حقیقت واچر یک رسید از پولی که برای آن خدمات پرداخت کرده اید می باشد.

اگر زیاد سفر می کنید و به عبارت دیگر اهل گردش و گردشگری هستید، مطمئنا تا حالا برای اقامت در شهرهای مختلف دنیا در هتل های متفاوتی در زمان سفر خود استراحت کرده اید.

یکی از واژه هایی که در رابطه با هتل زیاد به گوش می خورد، واچر هتل است. در ادامه می خواهیم مفهوم واچر هتل و یا واچر بلیط را در وبسایت چکاوک برایتان بررسی کنیم.

معنی رزرو هتل قطعی و غیر قطعی چیست و جزئیات اطلاعات مندرج در ووچر هتل شامل چیست؟

معنی رزرو هتل قطعی و غیر قطعی چیست؟

قبل از بررسی واچر باید بدانید ما دو نوع رزرو هتل داریم:

 

رزرو هتل قطعی

رزرو هتل قطعی زمانی قابل استفاده است که برنامه سفر شما مشخص باشد. باید ابتدا برنامه سفر خود را مشخص کنید و پس از آن رزرو را انجام دهید. فرض کنید قصد سفر به ترکیه را دارید، اولین نکته ای که باید در نظر داشته باشید، درباره محل اقامت است. پس از برنامه ریزی دقیق هتل رزرو می کنید.

 

رزرو هتل قطعی و غیر قطعی

رزرو هتل غیر قطعی اما برای زمانی است که سفر شما قطعی نیست. به این ترتیب با پرداخت هزینه ای اندک برای مدتی مشخص می توانید هتل را رزرو کنید. به این ترتیب اگر برنامه سفر شخص کنسل هم شود، ضرر زیاد و جبران ناپذیری را متحمل نخواهد شد.

 

اصطلاح واچر Vouche و  یا به عبارتی ووچر چیست؟

Voucher در حقیقت همان رسید هتل است که پس از خرید تاییدیه خرید مشتری در ازای خرید بلیط و رزرو هتل را نشان می دهد.

بطور مثال بعد از انتخاب بلیط هواپیما و خریداری آن، پیامی به ایمیل شما فرستاده می‌شود که این پیام حاوی شماره واچر بلیط یا همان شماره رزرو بلیط خریداری شده شما است. این پیام به صورت آنی و لحظه ای به ایمیل شما فرستاده می‌شود. اگر همه مراحل خرید اینترنتی بلیط هواپیما را به درستی انجام داده باشید این پیام در کمتر از چند دقیقه به ایمیل شما فرستاده خواهد شد.

اگر شما هتل رزرو کرده اید این برگه اطلاعات کامل رزرو انجام شده مانند مشخصات اتاق، تاریخ، مدت اقامت، خدمات هتل، نام میهمانان و یکسری جزئیات در مورد رزرو انجام شده را نشان میدهد.

زمانی که یک هتل رزرو می کنید، در مرحله نهایی به شما برگه ای داده می شود که تایید کننده رزرو شماست و شما باید آنرا در در هنگام ورود به هتل، آنرا به پذیرشگر هتل تحویل دهد. پذیرشگر هتل اطلاعات واچر یا voucher را با سیستم هتل چک کرده و در صورتی که مشکلی نباشد، اتاق را در اختیار میهمان قرار می دهد.

نکته: شما با در اختیار داشتن شماره واچر می‌توانید رزرو خود را پیگیری کنید؛ و در هر لحظه ای اگر مشکلی برای رزرو شما پیش‌آمد دوباره خدمات خریداری شده خودتان را بازیابی کنید.

 

واچر هتل باید شامل چه اطلاعاتی باشد نکات بعد از دریافت واچر

واچر هتل باید شامل چه اطلاعاتی باشد

معمولا واچرها به یک شکل نیستند و طراحی آنها نسبت به هر وب سایت رزرواسیون یا آژانس مسافرتی که خدمات رزرو هتل به شما ارائه میدهنده متفاوت باشد که واچر مخصوص بخود را دارد اما نکته مشترک در آنها شامل اطلاعات کامل در خصوص رزرو و کد منحصر بفردی است که روی آن بچشم می خورد است که این کد یکتا همان شماره کانفرم هتل یا شماره تایید رزرو بلیط شما است. این کد عینا در سیستم هتل ثبت شده است و در زمان ورود مسافر مسئول پذیرش هتل آن را با بررسی و تطبیق می دهد.

در ایران voucher معمولا به دو زبان فارسی و انگلیسی ارائه می شود. معمولا زمان درخواست ویزا برای مسافر ورودی به واچر انگلیسی نیاز دارید و باید بعنوان مدرک در اختیار بخش صدور ویزا وزارت امور خارجه کشور مربوطه قرار بگیرد.

 

نکات بعد از دریافت واچر

بعد از ثبت رزرو حتما واچر را دریافت کنید و اطلاعات روی آنرا با دقت تمام مطالعه کنید تا اگر اشتباهی رخ داده باشد و یا مغایرتی با درخواست شما داشت هر چه سریعتر نسبت به اصلاح آن اقدام کنید.

نکته:  اتاق دقیقا طبق مندرجات روی واچر به شما تحویل خواهد شد.

در زمان درخواست ویزا کاملا به این موضوع دقت داشته باشید که واچر هتل حتما باید رسمی و واقعی باشد که بیان کننده نام و آدرس هتل، نام شما و تاریخ و طول مدت اقامت شما در هتل موردنظر باشد.

اگر واچر هتلی که ارائه می دهید صوری باشد یا فاقد اطلاعات لازم باشد، سفارت با درخواست شما موافقت نخواهد کرد یا به اصطلاح ویزای شما ریجکت می شود. پس در امر تهیه ووچر هتل صادقانه و هوشیارانه عمل کنید تا مبادا ناخواسته از سفر پیشرو باز بمانید.

 

جزئیات اطلاعات مندرج در ووچر هتل شامل چیست؟

همانطوز که در بالا اشاره کرده ایم در Hotel voucher معمولا اطلاعات اصلی فوق درج شده است:

  • نام هتل و آدرس آن: هتلی که رزرو می کنید باید در نزدیکی مرکز شهر باشد و نباید در حومه شهر واقع شود.
  • نام مسافر یا مسافران: این اطلاعات باید بدون کوچک‌ترین نقصی در بالای واچر هتل ثبت شده باشد. اطلاعات شخص برای رزرو هتل خارجی شامل نام، نام خانوادگی، شماره گذرنامه و … می شود. برای رزرو هتل داخلی نام و شماره ملی کفایت می کند.
  • تاریخ ورود و خروج: تاریخ رزرو هتل باید در واچر مشخص باشد. این که چه اتاقی با چه امکاناتی را رزرو کرده اید و چند روز قصد اقامت در هتل را دارید نیز باید مشخص باشد.
  • نوع اتاق

البته اگر قصد رزرو هتل برای سفارت را دارید باید استانداردهایی را رعایت کنید مثلا هتلی که رزرو می کنید باید در نزدیکی مرکز شهر باشد و نباید در حومه شهر واقع شود.

باید بدانید که ممکن است در واچر شما اطلاعات دیگری هم درج شده باشد که اصلی ترین آنها را در بالا برایتان ذکر کرده ایم.

نکته: باید توجه داشته باشید که هزینه معمولا رزرو هتل در Voucher ذکر نمی‌شود.

نکته: در مورد هزینه پرداختی رسید پرداختی برای واچر هتل را همراه خود داشته باشید. زیرا در برخی از موارد ممکن است سفارت ی قصد دارید از آن ویزا بگیرید این رسید را طلب کند.

 

مطالب مرتبط با این موضوع:
بالا