How Can We Help?

رینگت Ringgit و سن sen مالزی | معرفی واحد پول

رینگت Ringgit واحد پول مالزی است. سن sen نیز در مالزی واحد پول خورد می باشد.

هر رینگت شامل 100 سنت می باشد.

رینگت را با کد ایزو ۴۲۱۷ MYR می شناسند.

اگر مسافر تور مالزی هستید بهترین ارزی که میتوانید آن را چنج کنید، پوند انگلیس می باشد و بعد از آن دلار راحت ترین ارز برای تبدیل کردن می باشد.

کلمه رینگت در زبان مالایی به معنای زنجیر است.

کلمه رینگت یک اصطلاح منسوخ شده مالایی برای کلمه ناهمواره و در اصل اشاره به لبه های دندانه ای سکه های نقره اسپانیایی داره که به عنوان ارز رایج این کشور استفاده میشد.

اسکناسها و سکه های مالزی رینگت و سن

اسکناسها و سکه های مالزی

در حال حاضر  اسکناسهای موجود در مالزی شامل 1 رینگیتی، 2 رینگیتی، 5 رینگیتی، 10 رینگیتی، 50 رینگیتی و 100 رینگیتی میباشد.

در دهه 1990 دولت مالزی مجوز صدور اسکناسهای 1000 و 500 رینگتی را صادر کرد.

رنگبندی اسکناسهای Ringgit

اسکناس ۱ رینگتی به رنگ آبی، اسکناس ۵ رینگتی سبز رنگ، ۱۰ رینگتی قرمز، ۲۰ رینگتی نارنجی، ۵۰ رینگتی آبی و سبز و اسکناس های ۱۰۰ رینگتی که بالاترین ارزش رو بین پول های این کشور دارند، بنفش هستند.

رینگت پول مالزی

سکه های مالزی

هر رینگت در مالزی به ۱۰۰ سِن (سِنت) تقسیم می‌شود.

سکه‌های رایج عبارتند از: ۵۰ سن، ۲۰ سن، ۱۰ سن، ۵ سن

سنت در واقع پول خورد مالزی است.

هر 100 سنت یک رینگیت می باشد.

تاریخچه استفاده و شکل گیری از رینگت

رینگت از سال ۱۹۷۵ جانشین دلار مالزی شده‌ است و به ۱۰۰ یکای کوچک‌تر که سن یا سنت نامیده می‌شود، تقسیم می‌شود.

روی تمام اسکناس‌های مالزیایی تصویر تانکو عبدالرحمان (اولین نخست وزیر مالزیایی) و گل هیبیسکوس (گل ملی مالزیایی) وجود دارد.

فلسفه هر اسکناس در مالزی

اسکناس 1 رینگت مالزی 1RM

اسکناس 1 رینگتی مالزی 1RM

این اسکناس(یک رینگت) ویژگی‌های سنتی وائو بولان که طراحی ماه بادبادک با شکل گل‌دار و بسیار محبوب در ایالت کلنتان است و یکی از نمادهای ملی مالزی به شمار می‌رود. با ۱ رینگیت می‌توان یک کویح مالزیایی (دسر کیک سنتی که معمولا با نارگیل، برنج و آرد تاپیوکا ساخته می‌شود)، یا یک فنجان کوپی اُ( قهوه سیاه) در یک کافی شاپ محلی خرید. در حقیقت یک رینگت پول یک اسنک است.

اسکناس 5 رینگت مالزی 5RM

اسکناس 5 رینگتی 5RM

دومین اسکناس، ۵ رینگت RM5 مالزیایی است که روی آن پرنده محبوب مالزیایی چاپ شده است. نوک شاخ کرگدنی، پرنده‌ای بزرگ با پرهای سیاه و سفید و نوک نارنجی که در بورنئو ( صباح و ساراواک) مالزی یافت می‌شود. این پرنده اگر بر اثر حوادث طبیعی دچار مرگ زودرس نشود، ۳۵ سال عمر می‌کند. با ۵ رینگیت می‌توانید یک کاسه لاسکا ( سوپ نودل) یا یک بشقاب کته گوجه با سبزیجات از غرفه مامک بخرید. ۵ رینگیت پول تو جیبی بچه مدرسه‌ای هاست.

اسکناس 10 رینگت مالزی 10RM

اسکناس 10 رینگت 10RM

پشت اسکناس ۱۰ رینگیت، بزرگترین گل جهان چاپ شده است. رافلسیا یک گل علفی است که تا قطر ۱۰۰ سانتیمتر رشد می‌کند و اغلب در بورنئو یافت می‌شود. این گلها ریشه، ساقه و برگ واقعی ندارند و مانند گوشت فاسد شده هستند از این رو به آنها (گل جسد) نیز می‌گویند. با ۱۰رینگیت می‌توانید یک وعده غذای خوب یا یک کاپوچینو از کافی‌شاپ‌های مالزی بخرید.

اسکناس 20 رینگت مالزی 20RM

اسکناس 20 رینگتی مالزی 20RM

پول 20 رینگتی مالزی در سال ۲۰۱۲ معرفی شد و دو لاکپشت دریایی هاکسبیل و لتربک که هر دو بومی مالزی هستند را نشان می‌دهد. ۲۰رینگیت، هزینه یک بلیت سینما با یک بطری آب معدنی فرانسوی بسیار با کیفیت می‌شود. اگر پاپ کورن می‌خواهید باید پول بیشتری باید بپردازید.

اسکناس 50 رینگت در مالزی 50RM

اسکناس 50 رینگتی در مالزی 50RM

مالزی، دومین کشور تولید کننده روغن پالم در جهان است. پس عادلانه است که ۵۰ رینگیت انعکاس دهنده این افتخار باشد. بیش از ۶۰۰هزار نفر در صنعت تولید روغن پالم در مالزی کار می‌کنند. با ۵۰ رینگیت می‌توانید یک کتاب خوب بخرید، یک ناهار نسبتا مجلل بخورید یا یک ماساژ آب گرم بروید. ۵۰ رینگیت، تقریبا پول زیادی است.

اسکناس صد 100 رینگیت 100RM

اسکناس صد 100 رینگیتی 100RM

این اسکناس، منعکس کننده کوه‌های کینابالو در صباح و اشکال آهکی در دره گانونگ آپی در ساراواک هستند. (هر دو مکان در یونسکو، ثبت جهانی شده‌اند. صد رینگیت، شگفتی‌های طبیعی مالزی را نشان می‌دهد. صد رینگیت زیاد مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. ولی ممکن است آن را به عنوان هدیه از اعضای خانواده‌تان دریافت کنید. با این پول می‌توانید در مرکز کولالامپور، اقامت کنید یا یک اتاق در یک هتل تاریخی خوب در پنانگ اجاره کنید.

بالا